Ülkeler » Venezuella

Genel Bilgiler

Başkent : Caracas
 
Para Birimi: Venezuella Bolivar. (1 USD = 2,100 Bs.) Ülkede yabancı para bozdurma ile ilgili yasaklar olduğu için karaborsada resmi kurun iki katı bozduruluyor. (Ocak 2009)

İklimi :Venezuella tropik iklim kuşağında olduğu için iki farklı iklimin hüküm sürdüğü bir ülke. Mayıs-Ekim arası yağmurlu sezon, Kasım-Nisan arası ise duru sezon. Ülkenin kuzeyi ve doğal parklar için kuru sezon uygun, şelaleler içinse yağmurlu sezon daha uygun.

Ülkeye Giriş : Ülkeye Kolombiya sınırındaki kuzey sınır kapısından giriş yaptım. Burada bekleyen diğer 3 kişi ile birlikte Maracaibo'ya kadar taksi ile geldik.

Vize : Venezuella Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Sınır kapısından sadece pasaportunuza giriş damgası ile ülkeye girebiliyorsunuz.

Ulaşım :Şaka gibi ama benzinin 40 litresi sadece 1 dolar! Dünyanın en ucuz petrolü Venezuella'da olduğunda karayolu ile ulaşım çok kullanılıyor. Kullanılan otobüsler de konforlu sayılır, ancak otobüs fiyatları benzin fiyatlarına oranla çok da ucuz değil.

İletişim: Cep telefonları ile görüşme yapabiliyorsunuz. Internetin saati 1000 Bs.

Gezdiğim şehirler : Merida, Los Llyanos, Puerto Colombia, Santa Fe, Ciudad Bolivar, Santa Elena

Uyarılar : Caracas sadece ülkenin değil, kıtanın en tehlikeli şehri. Ayrıca ülkede normal hırsızlar değil, asker yada polis tarafından da soyulabilirsiniz.

Şehirlerarası otobüslerde klima sistemi sıfıra yakın değerlere kadar iniyor. Yanınıza mutlaka çok kalın giysiler yada uyku tulumunuzu alın.
Merida
And Dağlarının eteklerinde güzel bir şehir. Doğa aktiviteleri ve Los Llyanos turları için çok ideal bir yer. Dünyanın en uzun ve en yüksek teleferik sistemi Merida da, ancak ben geldiğimde tamir için bakımdaydı.

Şehre ulaşım : Maracaibo'dan otobüs ile şehre vardım. Yolculuk yaklaşık sekiz saat sürüyor.

Konaklama : Posada Alemania'da kaldım. Gecelik 30.000 Bs.

Görülecek Yerler : Plaza Bolivar, Teleferico, yakınlardaki Laguna Negro. Los Llyanos ve Catatumbo turları da Merida'dan ayarlanıyor. Los Llyanos'a dört günlük tur için 750 Bs'ye Tony ile anlaştım.

Puerto Colombia
Plajları çok güzel bir kasaba.

Şehre ulaşım : Önce Merida'dan Maracay'a, Maracay'dan da minibüslerle Puerto Colombia'ya geldim. Maracay-Puerto Colombia yolu belki de görüp görebileceğiniz en virajlı yol.

Konaklama : Casa Alfonso'da kaldım. 40.000 Bs.

Görülecek Yerler : Plajlar

Santa Fe
Plajı fena değil, ayrıca kasaba da pek iç açıcı gelmeyebilir. Puerto La Cruz-Santa Fe arasındaki yolda denizin manzarası güzel.

Şehre ulaşım : Puerto La Cruz'dan minibüs ile kasabaya vardım. Posadaların pek çoğu deniz kenarında bulunuyor

Konaklama : Plaj kıyısındaki bir posada'da kaldım. 25.000 Bs.

Görülecek Yerler : Plaj

Ciudad Bolivar
Canaima Milli Parkı ve Angel şelaleri için turları Ciudad Bolivar'dan ayarlayabilirsiniz. Angel Şelalelerine gidiş sadece uçak ile mümkün. Üç günlük turlar yaklaşık 300 USD civarında.

Şehre ulaşım : Puerta La Cruz'dan otobüs ile şehre vardım. Yolculuk 4 saat sürüyor.

Konaklama : Posada Don Carlos'da kaldım. 40.000 Bs.

Santa Elena
Gran Sabana ve Tepui'ler, masa dağları, görmek için en uygun kasaba. Brezilya sınırı kasabaya çok yakın.

Şehre ulaşım : Ciudad Bolivar'dan otobüs ile geldim. Yolculuk 10 saat sürüyor.

Konaklama : Posada Michelle'de kaldım. 20.000 bs.

Görülecek Yerler : Roraima dağı turları yaklaşık üç gün sürüyor. Çevredeki şelaleri görmek için günübirlik turlar var. Ben 170 Bs.'ya anlaştım.